Pierwszy skrypt w PHP

Wprowadzenie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, skrypty PHP możemy mieszać ze zwykłym kodem HTML. Kod naszych algorytmów zamykany jest wewnątrz specjalnych wstawek wyłapywanych przez interpreter oraz zmienianych później na wygenerowany tam kod. Tak też zrobimy w naszym pierwszym skrypcie, który tradycyjnie wyświetli na ekranie przeglądarki napis "Witaj Świecie!".
<html>
 <head>
 <title>Pierwszy skrypt</title>
 </head>
 <body>
 <?php
  echo 'Witaj Świecie!';
 ?>
 </body>
 </html>
W powyższym przykładzie widzimy skrypt PHP osadzony za pomocą znaczników:
<?php
?>
W zwyczajnym kodzie HTML, który w następnych przykładach będziemy już pomijać, aby nie marnować miejsca. Wewnątrz mamy jedną linijkę:
echo 'Witaj Świecie!';
Nakazuje ona wyświetlenie tekstu "Witaj Świecie!" w przeglądarce. Tekst do wyświetlenia ograniczyliśmy apostrofami. Średnik na końcu informuje o zakończeniu komendy. Możemy rozbić to na kilka linijek, ale dla PHP nie będzie to miało większego znaczenia - końcem komendy jest właśnie średnik.
<?php
  echo
   'Hello world!';
 ?>

Przejście do nowej linii poza apostrofami jest jednym z tzw. białych znaków ignorowanych przez interpreter. Innymi są spacja oraz tabulacja. Między tekstem, a komendą echo możemy wstawić niezliczoną liczbę tabulatorów i zejść do nowej linii, ale nie zmieni to w żaden sposób tego, jak PHP wykona nasz skrypt, gdyż znaki te zostaną zignorowane.

W skrypcie możemy umieścić więcej wyrażeń, oczywiście odseparowanych średnikami:

<?php
  echo 'To jest tekst 1';
  echo 'To jest tekst 2';
  echo 'A to jest tekst 3';
 ?>
Zauważ, że choć w skrypcie mamy trzy komendy wyświetlenia trzech tekstów, przeglądarka wyświetli je nam w jednej linijce. To dlatego, że przecież PHP nie wysłał żadnego znacznika HTML nakazującego ładne połamanie wyniku - obejrzyj sobie źródło strony w przeglądarce i przekonaj się o tym. Oto poprawiona wersja skryptu:
<?php
  echo 'To jest tekst 1<br/>';
  echo 'To jest tekst 2<br/>';
  echo 'A to jest tekst 3<br/>';
 ?>
Mieszanie kodu PHP z X/HTML-em spotykane jest najczęściej jedynie w prostych skryptach. W złożonych aplikacjach znacznie utrudnia jakiekolwiek modyfikacje wyglądu. W dalszych rozdziałach tego podręcznika nauczymy się korzystać z szablonów, które pomogą nam całkowicie oddzielić jedno od drugiego, lecz na razie wszystko będzie wymieszane.

Komentarze

Kiedy twoje skrypty staną się bardziej rozbudowane, w kodzie przyda się pewna organizacja. Pomogą tu z pewnością komentarze służące do opisywania, co robi dana część algorytmu, jak działa, jakie ma wymagania itd. Mogą także pomóc w usystematyzowaniu całości lub też zamieszczeniu informacji o autorze oraz prawach autorskich. Istnieją trzy rodzaje komentarzy:
<?php
  /*
  komentarz kilkuwierszowy
  może być rozbijany na wiele linijek.
  Cały ten tekst jest ignorowany przez interpreter
  */
 
  // to jest komentarz jednowierszowy - obowiązuje do końca danej linijki
  # to jest jeszcze jeden komentarz jednowierszowy
 
 ?>
Komentarze przydają się przy zbiorowych pracach nad projektem. Można w nich umieszczać informacje, co należy w danym fragmencie poprawić albo jak on funkcjonuje. W procesie usuwania błędów (debugowania) komentarzy można używać do chwilowego wyłączania kawałków kodu, aby zobaczyć, czy to przypadkiem one nie powodują problemu oraz jak aplikacja radzi sobie bez nich. Stosowanie komentarzy należy do dobrych praktyk programistycznych i nigdy nie należy o nich zapominać, w szczególności jeżeli udostępniasz kod innym użytkownikom.

Na podstawie kursu PHP na Wikibooks, licencja GNU Free Documentation License

RkBlog

Podstawy PHP, 14 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact