Poprawianie ustawienia polarnego montaży na gwiazdach w najnowszym firmware SynScana

Na stronie SkyWatchera pojawiła się nowa wersja firmware do montaży SynScan - V3.28 BETA 20. Nowa wersja posiada od dawna zapowiadaną funkcjonalność - Polar Re-alignment. Opcja ta pozwoli nam na (praktycznie) każdej jasnej gwieździe poprawić ustawienie montażu na biegun północny. Na chwilę obecną jest to nowość wymagająca testów.

Aktualizacja Firmware

Ze strony SkyWatchera pobieramy aplikację do ładowania nowego firmware: SYNSCAN FIRMWARE LOADER oraz najnowszy firmware - obecnie jest to EQ SYSCAN FIRMWARE V3.28 BETA 20. Rozpakowujemy obie paczki do pustego katalogu.

By zaktualizować firmware w pilocie SynScan musimy podłączyć go do komputera za pomocą kabla RS232/USB oraz podłączyć go do zasilania - zamiast podłączać je do montażu podłączamy je do pilota. Pilota nie podłączamy do montażu. Musisz wykonać to w następującej kolejności:

 • Wciśnij "0" oraz "8" na pilocie (oba przyciski wciśnięte)
 • Podłącz wtedy zasilanie do pilota - powinien uruchomić się w trybie "Firmware Update"
 • Podłącz pilot do komputera za pomocą kabla RS232/USB
 • Uruchom aplikację do ładowania nowego firmware. Możesz kliknąć przycisk "HC. Version" by sprawdzić połączenie i obecną wersję firmware w pilocie
 • Jeżeli test wypadł pozytywnie wybierz plik z firmware i kliknij przycisk "Update" - czekaj aż firmware zostanie załadowany.
 • Po tym możesz odłączyć pilot od komputera, wyłączyć zasilanie. Podłącz go do montażu. Gotowe :)
Aplikacja do aktualizacji firmware pilotów SynScan

Aplikacja do aktualizacji firmware pilotów SynScan

Nowości - Polar Re-Alignment

W pilocie pojawią się dwie nowości. Pierwsza pojawi się po ustawieniu montażu na 3 lub 2 gwiazdy - zobaczymy wartości Mel i Maz czyli błąd ustawienia w wysokości (osi określającej szerokość geograficzną) i w azymucie. Wartości te mocno zależą od dokładności ustawienia montażu na gwiazdach. SkyWatcher zaleca używanie trzech gwiazd, ale zazwyczaj przy ograniczonym dostępie do nieba może to być niemożliwe (algorytm lubi 3 gwiazdy tworzące ładne trójkąty) - wtedy zastosuj dwie gwiazdy.

Szacowany błąd ustawienia montażu po wykonaniu ustawienia na dwie gwiazdy

Szacowany błąd ustawienia montażu po wykonaniu ustawienia na dwie gwiazdy

Szacowany błąd ustawienia montażu po ustawieniu na Arktura w Polar Re-Alignment

Szacowany błąd ustawienia montażu po ustawieniu na Arktura w Polar Re-Alignmen

Druga nowość to nowa opcja w zakładce Alignment - obok ustawiania na 1/2/3 gwiazdy pojawi się opcja Polar Re-Alignment. Gdy ją wybierzemy pojawi się lista gwiazd, z których można skorzystać. W przypadku ustawiania na 2 gwiazdy najlepiej wykorzystać jedną z dwóch gwiazd użytych przed chwilą (dla lepszej dokładności).

Opcja Polar Re-Alignment w pilocie
Działa to tak:
 • Wybieramy gwiazdę - montaż ustawi teleskop na tą gwiazdę
 • Za pomocą pilota (strzałek) centrujemy gwiazdę w polu widzenia teleskopu i potwierdzamy to wciskając Enter na pilocie
 • Następnie montaż nieco się oddali od tej pozycji.
 • Gdy montaż zakończy ruch za pomocą śrub osi wysokości i azymutu przestawiamy głowicę tak by gwiazda powróciła w pole widzenia teleskopu (centrujemy ją). Nie używamy pilota!
 • Po przywróceniu gwiazdy potwierdzamy to na pilocie. Błąd ustawienia montażu powinien zmaleć.
 • Cały proces można powtarzać - od ustawiania na gwiazdy aż po Polar Re-Alignment.
Jeżeli montaż będzie ustawiony na gwiazdy niezbyt dokładnie to korekty mogą być równie nieprecyzyjne. W moim przypadku za pierwszym razem kazał wykonać sporą korektę w obu osiach. Wysokość wskazywała zupełnie inną szerokość geograficzną i po procesie błąd w tej osi wzrósł. Za drugim podejściem kazał cofnąć prawie całą zmianę wprowadzoną zmianę w tej osi i jeszcze bardziej skorygować azymut. Błąd zmalał, ale tylko częściowo. Wygląda na to że trzeba przeprowadzić taki proces kilka razy - i rezygnować gdy zaczyna proponować podejrzane korekty ;) Przydatne mogą być okulary z krzyżem do precyzyjnego centrowania gwiazd.

Dla montaży na balkonach może to być bardzo poręczna funkcja pozwalająca usprawnić polarne ustawienie montażu. Czy będzie porównywalna do np. metody dryfowej (tudzież szybsza i łatwiejsza do przeprowadzenia) to już czas pokaże - przetestujcie to i podzielcie się wrażeniami.

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 11 April 2012

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact