Recenzja szukaczo-guidera 60mm Teleskop Service

Teleskop Service oferuje kilka modeli szukaczo-guiderów od 50 do 80 mm apertury. Są to krótkie achromatyczne refraktory obsługujące akcesoria 1,25" i 2" (60 i 80 mm) wyposażone w helikalne wyciągi znacząco ułatwiające wykorzystanie ich jako teleskopów prowadzących (nie ma problemu z wyostrzeniem kamerki prowadzącej itd.). Ja postanowiłem wykorzystać szukacz 60/228 czyli TSFRE960SS. Lunatico oferuje ten sam szukacz pod nazwą EZG 60 (mają też więcej akcesoriów).

60mm szukacz TSFRE960SS

W zestawie TSFRE960SS znajduje się wspomniany szukacz, obejma do szukacza (dwa pierścienie po trzy śruby każdy) oraz uchwyt do szukacza, który należy przykręcić do obudowy teleskopu wykorzystując dostępne punkty mocowania. Standardowy uchwyt ma nieduży rozstaw otworów na śruby, przez co np. w C11 dało się go przykręcić tylko na jedną śrubę. Rozwiązaniem może być np. uchwyt Baadera (#2457000A - Baader Universal Quick Release Finder Base) o możliwym rozstawie śrub wynoszącym 27-45mm.

Ważne jest by umieścić mocowanie szukacza dokładnie w pionowej osi teleskopu (szukacz-teleskop-dovetail) tak by całość dała się wyważyć:
Zamontowany szukacz 60mm
Zamontowany szukacz z QHY5

Prowadzenie teleskopów

By wykorzystać krótki szukacz do prowadzenia trzeba odpowiednio skonfigurować aplikację. W przypadku PHD warto wyliczyć min.motion z podanych wzorów (dla QHY5 0.1) oraz ustawić odpowiednio wysoki calibration step, nawet 2000 ms. Warto też dokładnie przyjżeć się ostrości. Przy niewielkim rozostrzeniu można zauważyć wokół gwiazd "halo" (w końcu to achromat), które może mylić PHD (po zaznaczeniu gwiazdy kwadrat PHD skacze z ekspozycji na ekspozycję).
QHY5 prowadzi na gwieździe z TSFRE960SS

QHY5 prowadzi na gwieździe z TSFRE960SS. Gain 70%.

Szukacz nie ma problemu by wyostrzyć z QHY5 (z nosem 1,25"), lecz może mieć problemy z innymi kamerkami, np. przerabianymi webcamami. Jeżeli odległość matrycy od nosa będzie większa - może nie wyostrzyć (wtedy ratować można się Barlowem).

Fotografowanie szukaczem

Ultrakrótki refraktor achromatyczny f/3.8 nie jest wymiataczem jeżeli chodzi o korekcję barw czy płaskość pola. W tym przypadku da się go jednak wykorzystać do fotografii za pomocą małych matryc - do łapania dość dużych mgławic z pomocą filtrów wąskopasmowych. Nie będzie to idealne, ale dla upartych zawsze coś... Z Hiszpanii pochodzi fotografia Rozety:
Rozeta
A tak wygląda pole uzyskiwane przez Atika 314L+ w tym szukaczu (powyżej zastosowana QHY2 Pro ma tą samą matrycę co Atik 314L+):
Okolice M15 - Atik 314L+ z filtrem podczerwonym

Okolice M15 - Atik 314L+ z filtrem podczerwonym

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 12 September 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact