RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Ritchey-Chretien dla każdego

8" teleskop GSO RC stał się przebojem na rynku astrofotografii. Jego mniejszy sześciocalowy brat budził mniejsze zainteresowanie. By poprawić sprzedaż kilku sprzedawców wprowadziło obecnie duże zniżki na ten model - $299 w astronomics.com (zamówili właśnie kolejne 200 sztuk!) i 499 Euro w teleskop-express.de. Za nieduże pieniądze (praktycznie jak za newtona z korektorem komy) dostajemy dobrze wykonany astrograf świetnie nadający się do fotografii galaktyk, czy np. mgławic planetarnych. Ogniskową 1370 mm obsłuży bez problemu guidowany HEQ5.

at6rc
modernastronomy.com oferuje adapter pozwalający do szukaczy 8 x 50 i 9 x 50 Skywatchera, Celestrona i Oriona podłączyć guider - kamerkę QHY5 lub podobną. Dzięki temu mamy lekki układ prowadzący, bardziej elastyczny niż np. OAG. Cena około 130 PLN.
finderguider
Kamerki planetarne QHY - IMG0H i inne z tej serii wchodzą dopiero w fazę produkcji i najwcześniej można spodziewać się ich w drugiej połowie września (albo na początku października). Cena za wspomniany model szacowana jest na jakieś 1800 PLN (w zależności od kursów walut).

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 20 August 2010, Piotr Maliński

Comment article