Sklepowe pomysły na guiding przez szukacze

Przerabianie szukaczy na guidery spopularyzowało się na tyle, że na rynku pojawiły się różne gotowe rozwiązania. Jednym z nich są adaptery do szukaczy pozwalające przykręcić guider z gwintem T lub C-mount. Druga opcja to szukacze z helikalnymi wyciągami dla 1,25" i 2" okularów, czy nosów guiderów. Szukacz jest lżejszy od dodatkowej tuby prowadzącej, jak i jest od razu z teleskopem. Jest też to rozwiązanie tańsze i mniej kłopotliwe od OAGa (choć niekoniecznie tak samo efektywne).

Jeżeli interesuje nas kupno adaptera do szukacza to należy wybrać taki, który obsługuje nasz szukacz i kamerę jaką mamy. Bardzo dużym problemem jest brak backfocusa i różnica milimetrów może zniweczyć całe przedsięwzięcie. Osoby własnoręcznie przerabiające szukacz zazwyczaj muszą je skrócić. Z gotowców mamy do wyboru:

W zależności od adapteru i szukacza musimy wykręcić sam okular, albo całą tylną część / płytę. Dla adapterów TS nie podano dokładnie jakich guiderów można używać bez problemów. Guider Lacerty o bardzo małym backfocusie (odległości matrycy od gwintu) powinien być najmniej problematyczny. Guidery QHY5 mają backfocus nieco większy (około 12 nm) i już np. z adapterem do Lacerty nie wyostrzą. Kamery przemysłowe (TIS DMK/DBK/DFK, Mintron, Watec, Lumenera) obsługiwane przez adaptery C-mount też mogą mieć różny backfocus. Jeżeli sprzedawca nie listuje ich na liście "obsługiwanych" to zapewne nie będą dane modele ostrzyć. Kamerki takie jak np. Basler Ace o bardzo dużym backfocusie nie mają szans wyostrzyć w takich układach.

Dla przykładu adapter Lacerty:
Adapter wkręcony w szukacz
QHY5 przykręcona do szukacza

Gotowe szukacze wyposażone w wyciągi 1,25", czy nawet 2" są znacznie droższe. 90 Euro to cena 50 mm szukacza TS (a jest także 60 i 80 mm wersja). Także np. Orion, czy lokalne sklepy Meade oferują tego typu szukacze. Niektórzy nawet wykorzystują je do fotografowania szerokich pól.

Sprzęt astronomiczny, 5 August 2011