SkyWatcher Synta 150/750 i wyposażenie dodatkowe
W poniedziałek dotarł do mnie teleskop BKP150/750 firmy SkyWatcher (Synta) wraz z resztą zamówionego w Astrokraku wyposażenia. Jest to teleskop konstrukcji Newtona o dość zwartej budowie (tuba o wymiarach 18cm x 67.3cm) sprzedawana w zestawie z montażem paralaktycznym EQ3-2 wraz z dwoma prostymi okularami 10 i 25 mm "Super" (są to raczej Kelnery niż Plossle) oraz soczewką Barlowa 2x.
Jest to dobry teleskop do obserwacji wizualnych obiektów głębokiego nieba jak np. mgławice. Poradzi sobie także z planetami, czy Księżycem. Maksymalne użyteczne powiększenie to 300x (średnica lustra razy 2), choć żeby używać wysokich powiększeń powyżej 200 potrzeba idealnych warunków obserwacyjnych i dobrej optyki. Zaletą Newtonów jest szerokie pole widzenia (można "zmieścić" w okularze szerokie obiekty jak mgławice, galaktyki itp.). Ten konkretny model posiada światłosiłę F5 (jasny) oraz 2" wyciąg Cryforda, co umożliwia już pierwsze próby z astrofotografią o krótkich ekspozycjach.
Zamówiony sprzęt został dostarczony kurierem w dwóch kartonach (nawet nie pogniecionych :]). W pierwszym była tuba optyczna, a w drugim montaż i akcesoria. Żeby zmontować wszystko razem wystarczyło złożyć wg. instrukcji parę elementów ze sobą (statyw, głowica montażu, pręt przeciwwagi, przeciwwagi i mocowanie tuby).
W zestawie znajdują się także dwa okulary - 10mm i 25mm dające powiększenia odpowiednio 75x i 30x. Nie są to jakieś szczególne osiągnięcia optyki, ale umożliwiają obserwacje bez dodatkowych zakupów. Soczewka Barlowa pozwala na osiągnięcie dwa razy większych powiększeń za pomocą obu okularów (pogarszając jakość obrazu).
Dodatkowo dokupiłem dwa okulary lantanowe 5 i 12 mm o znacznie lepszych parametrach. Pierwszy typowo planetarny z powiększeniem 150x przyda się do obserwacji planet (zbliża się opozycja Marsa, rośnie także Saturn, a Jowisz jeszcze nie uciekł całkowicie z pola widzenia). Do kamerki CCD DMK 21 dokupiłem także Barlowa 5x APO, który umożliwi "fotografowanie" planet za jej pomocą (choć nie jest to teleskop dedykowany do obserwacji planetarnych jak Maksutowy o dużej ogniskowej). Na zdjęciu poniżej także filtr polaryzacyjny Oriona pozwalający o transmitancji 1-40% przydatny do przyciemniania jasnych obiektów (Księżyc, niektóre planety).
Wspomniana monochromatyczna kamerka DMK 21AU04.AS jest dedykowaną kamerą do fotografowania jasnych obiektów jak Księżyc, planety, gwiazdy (np. układy podwójne) itp. "Fotografowanie" polega na nagranie nieskompresowanej sekwencji klatek (AVI), które później odpowiednie oprogramowanie (Avistack, Registax) połączy w jedno zdjęcie o znacznie lepszej jakości niż pojedyncza klatka. Monochromatyczne kamery dają czarno-biały obraz, lecz można za ich pomocą otrzymać także zdjęcia kolorowe stosując filtry RGB i łącząc zdjęcia wykonane z każdym z tych filtrów. Doświadczeni astroamatorzy stosując odpowiednie filtry i monochromatyczne kamery mogą uzyskać fotografie robiące wrażenie. Mi udalo się upolować filtry LRGB Baadera w Delcie (tani zestaw, katalogowo określany "for amateurs" :D).
Całości dopełnia napęd w obu osiach oraz lunetka biegunowa ułatwiająca ustawienie montażu paralaktycznego na biegun północy znajdujący się tuż obok Gwiazdy Polarnej.
Co do problemów. Pierwszy dość szybko rozwiązany dotyczył nie działającej blokady deklinacji na montażu. Rozwiązaniem było odkręcenie uchwytu blokady, nieznaczne dokręcenie śruby i ponowne przykręcenie uchwytu w pozycji umożliwiającej ruch "do przodu". Drugi problem to niż, który skutecznie kryje Polskę w chmurach (a wokół same wyże...) i nie daje możliwości na pierwsze obserwacje ;)
Comment article