Stopka i mocowanie Baader MQR do szukaczy na dużych tubach

Szukacz DO-GSO w uchwycie szukaczy Baadera

Mocowanie szukaczy na dużych tubach, lub tych o niestandardowym, szerokim rozstawie otworów montażowych może być problematyczny. Większość stopek do szukaczy obsługuje dość wąski zakres odległości pomiędzy otworami montażowymi (albo tylko jeden konkretny bez możliwości regulacji). Rozwiązaniem problemu jest stopka Baadera do szukaczy MQR. Obsługuje ona rozstaw otworów od 27 do 45 mm. Według producenta obsługuje tuby od 130 do 400 mm średnicy.

Postanowiłem wymienić stary szukacz pomarańczowego C14 na bardziej współczesny, w którym lepiej wszystko widać (w starym podwójne linie krzyżaka skutecznie zakrywały już cały środek co utrudniało dokładne ustawianie tuby na obiekt). Oprócz stopki Baadera kupiłem także mocowanie do szukacza MQR III korzystając z letniej wyprzedaży w Delta Optical.

Stopka

Stopka Baadera do szukaczy MQR

W zestawie dostajemy śruby montażowe. Jak widać na powyższym zdjęciu na tubie C14 stopka ma jeszcze trochę zapasu na rozstaw otworów montażowych. Dołączone śruby są odpowiednio długie (nie za długie), więc nie mam żadnych zastrzeżeń.

Mocowanie szukacza

Szukacz DO-GSO w uchwycie szukaczy Baadera

Stopka obsługuje standardowe uchwyty szukaczy. Nie trzeba stosować tych od Baadera. W odróżnieniu od zwykłych uchwytów Baader oferuje uchwyt z dwoma pierścieniami po trzy śruby każdy. Pozwala to na solidny uchwyt szukacza. Brak sprężyn (typowe uchwyty mają dwie śruby i sprężynę dociskającą szukacz) oznacza brak możliwości ruchu szukacza w obejmie. Może to okazać się bardzo przydatne gdy używamy szukacza do prowadzenia (guidingu) montażu, lub gdy chcemy by raz zjustowany z teleskopem szukacz utrzymywał swoje ustawienia przez długi czas.

Baader oferujuke kilka obejm do szukaczy MQR (1, 2, 3, 4...). Każda obejma obsługuje szukacze o określonej średnicy. Ja użyłem obejmy MQR III i standardowy 50 mm szukacz DO-GSO. Całość współgra ze sobą bardzo dobrze (choć dwa pierścienie zamiast jednego to więcej ustawiania).

Alternatywy

Podobny uchwyt szukacza stosują szykaczo-guidery sprzedawane pod marką Oriona i innych firm (chińska produkcja). W nich mamy trzy śruby (bez sprężyny) i gumową obręcz. Całość jest równie stabilna (o ile dobrze umieszczona jest gumka) i łatwiej nieco justować taki szukacz względem teleskopu. Stopka w tych zestawach jest niestety bardziej standardowa i z dużymi tubami nie będzie raczej współpracować.

Niektórzy montują na szczycie tuby dovetail, co pozwala mocować do niego te bardziej typowe stopki szukaczy. Przy astrofotografii zamontowanie szukacza dokładnie w "pionowej" osi pozwala na wyważenie tuby (szukacz + kamerka z boku zawsze będzie robił problemy).

Gdy jeden szukacz to za mało rozwiązaniem może okazać się rozgałęźnik pozwalający zamocować trzy szukacze z jednej bazowej stopki. Dość egzotyczny pomysł, ale fajnie wygląda...

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 26 October 2013

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact