Szuflada filtrowa 1,25" / 2" TS

Teleskop Service oferuje szuflady filtrowe dla filtrów 1,25" i 2". Można je kupić w Teleskop Express, czy w polskim astromarkecie. Jest to "pojemnik" posiadający po obu stronach gwint T2 lub M48 i mieszczący jeden wymienialny filtr 1,25" lub 2". W odróżnieniu od kół filtrowych szuflada ma jedynie 15 mm grubości i jest znacznie lżejsza. Wygląda to tak:

Szuflada filtrowa TS przykręcona do kamery
Pojemnik z filtrem wyjęty z szuflady
Pojemnik z filtrem

Prosta dwuelementowa konstrukcja. Z zewnątrz "szuflada", a w wewnątrz pojemnik z filtrem, który gładko wsuwa się do szuflady. Taka cienka szuflada przyda się tam, gdzie brakuje backfocusa na grubsze koła filtrowe - np. pomiędzy obiektywem a dedykowaną kamerą, czy między reduktorem/korektorem o krótkiej ogniskowej a kamerą.

Od jakiegoś czasu mam taką szufladę z pojemnikiem dla 1,25" filtrów. Swoją rolę spełnia, ale jest parę "ale". Po pierwsze przydadzą się pierścienie blokujące-kontrujące dla gwintów T2. Chyba wszystkie męskie gwinty T2 są na tyle długie by zablokować szufladę - trzeba takim pierścieniem zablokować ten gwint by nie przeszedł na wylot szuflady.

Po drugie trzeba uważać na gwint wkręcanego filtru. Jeżeli będzie wystawał po przeciwnej stronie pojemnika - to pojemnik nie wejdzie do szuflady (filtr musi być lekko niedokręcony wtedy). Jeżeli planujemy zmieniać filtry w czasie sesji to trzeba przygotować do tego miejsce, bo np. wymiana wąskich filtrów Astronomika do łatwych czynności nawet za dnia nie należy.

Trzeci, mniejszy problem - śruba blokująca pojemnik i śruba robiąca za uchwyt pojemnika wygląda tak samo - co może mylić przy wymianie filtra ;)

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 5 August 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact