Wybór i zakup pierwszego teleskopu

Każdy człowiek chce przeżyć przygodę, chce poznać nieznane i zakupić teleskop by obserwować planety, Księżyc, mgławice, czy galaktyki. Jeżeli chcesz kupić swój pierwszy teleskop to warto bardzo dobrze przemyśleć zakup zanim go dokonamy, gdyż łatwo kupić teleskop słabej jakości, lub nie spełniający naszych potrzeb. Podstawy zakupu pierwszego teleskopu to:
  • Poproś o sugestie co do wyboru sprzętu na forum miłośników astronomii (astromaniak.pl, czy astronomia.pl) lub też właściciela (internetowego) dobrego sklepu astronomicznego (deltaoptical.pl, astrokrak.pl, teleskopy.pl, czy teleskopy.net i inne)
  • Nie ma dobrych tanich teleskopów (tańszych niż powiedzmy 500 PLN). Warto przy niskim budżecie zastanowić się nad dobrą lornetką lub dozbierać złotówek ;)
  • Omijaj teleskopy sprzedawane na allegro i różnych masowych sklepach, hipermarketach (nie kupuj bez konsultacji na forum!) - szczególnie gdy za kilkaset złotych lub mniej oferowany jest profesjonalny/super/big teleskop o powiększeniach nawet i 500-600 razy (jest to niemożliwe do osiągnięcia dla malutkich teleskopów, a i jakość zapewne najgorsza)
Polecam także lekturę:

Dobre teleskopy za rozsądną cenę

Punkty zaczepienia przy niezbyt dużym budżecie:
  • Teleskop Newtona na montażu Dobsona 6" (750 PLN za teleskop Synta SkyWatcher 6", 1230 PLN za teleskop 8" cali): duża średnica (apertura) za najniższą cenę. Teleskop przeznaczony do obserwacji wizualnych obiektów głębokiego nieba, a także planet czy Księżyca.
  • Sky-Watcher (Synta) BKP15075EQ3-2 6 calowy teleskop Newtona na montażu paralaktycznym EQ3-2 (około 1150PLN). Można go rozbudować o napęd (śledzenie obserwowanych obiektów), jak i naukę podstaw astrofotografii z użyciem teleskopu.
  • Tańsze są mniejsze Newtony 5" na słabszym montażu - Sky-Watcher (Synta) BKP13065EQ2 za około 770 PLN i Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2 za około 570 PLN. Nadają się one głównie do obserwacji wizualnych.
  • Na rynku wtórnym (np. największe fora miłośników astronomii) można kupić używany sprzęt w dobrym stanie po (czasami znacznie) niższej cenie.
RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 29 November 2009

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact