RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Wyprzedaż filtrów wąskopasmowych w EO

Edmund Optics wyprzedaje ograniczone ilości tanich wąskopasmowych filtrów z zakresu ultrafioletu, pasma widzialnego i podczerwieni. Filtry te kosztują niewiele w porównaniu do przeciętnych cen za filtry wąskopasmowe, lecz też nie oferują zbyt dużej transmisji (około 50% max w zależności od filtra). Do czego można je wykorzystać? Do eksperymentów - jako filtr do fotografii w paśmie helu i neutralnego tlenu, jako filtry do fotografii komet (C2 przy 514 i 511 nm, CN przy 388 nm), czy filtry podczerwone do fotografii gazowych planet w paśmie metanu (890 nm), czy Księżyca w pasmach absorpcji różnych skał, albo Wenus w paśmie 418 lub 986 nm i w ultrafiolecie 350-370 nm (lub też 1010 nm do fotografowania nocnej strony Wenus).

Filtry o średnicy 24,15 mm są bez oprawy. Do naszych celów można wykorzystać plastikowe oprawy filtrów księżycowych SW - ale tylko do filtrów mających kilka mm grubości (jakieś 5 mm max). Do grubszych trzeba niestandardowe oprawy. Gerd Neuman może oprawić je w pojedyncze lub podwójne oprawy Astronomika. Przy podwójnych trzeba też zamówić niestandardową szufladę filtrową Gerda dostosowaną do tak wysokich filtrów (nie zmieszczą się do kół filtrowych itd.). Można skorzystać też z opraw T2 - płytkich i głębokich (dopasuj oprawę względem średnicy i grubości filtra).

Filtry 24,15 mm powinny dobrze współpracować z niedużymi matrycami (2/3" w Atiku 314L+ czy z winietą na rogach w Atiku 4000 z przekątną 23 mm).

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 27 December 2011, Piotr Maliński

Comment article