Miniaturowy wenylator do chłodzenia tuby SCT

Jakiś czas temu pisałem o wentylatorze do chłodzenia SCT, jaki wykonałem by schłodzić przed fotografowaniem tubę SCT (C11, a teraz C14). Taki wentylator przepuszcza powietrze przez całą tubę umożliwiając wychłodzenie tuby (lustra głównego) do temperatury otoczenia. W przypadku dużych SCT fazy laminarne (graniczne) spowalniają chłodzenie się lustra głównego. W niektórych warunkach lustro nigdy nie osiągnie temperatury otoczenia bo będzie chłodziło się wolniej niż spadek temperatury powietrza w nocy. Chłodziarka pozwala wychłodzić tubę przed jej użyciem, jednak w czasie użytkowania tuba w pewnym momencie może zacząć dryfować degradując przy okazji obraz.

Postanowiłem wykonać miniaturową wersję wentylatora do chłodzenia LG pomiędzy fotografowaniem kolejnych serii planety.

C14 z dużym wentylatorem montowanym w wyciągu

C14 z dużym wentylatorem montowanym w wyciągu

C14 z miniaturowym wentylatorem podłączonym do tuby

C14 z miniaturowym wentylatorem podłączonym do tuby

Do wykonania miniaturowego wentylatora-chłodziarki SCT wykorzystałem 12V wentylator 25x25 mm oraz nieco większą "obudowę uniwersalną". Obie części jak i gniazdo dla 12V zasilacza kupiłem w sklepie z elektroniką.

Na górnej stronie obudowy zrobiłem otwór pod wentylator, a na dolnej niewielki otwór o średnicy takiej jak średnica otworu po śrubie montażowej (wideł) dostępnego na obudowie tuby. Wewnątrz obudowy umieściłem białą specjalną tkaninę pełniącą rolę filtra (tkanina worka używanego przez odkurzacze - ale nie papierowego).

Wentylator został szczelnie przyklejony do obudowy za pomocą super glue i plastikowego kleju z glue gun. Od strony teleskopu także użyłem glue gun nakładając warstwę kleju wokół otworu i przytwierdzając do niego obudowę tak by otwory na tubie i na spodzie obudowy się pokrywały. Objętość kleju plastikowego pozwala skompensować także zakrzywioną powierzchnię tuby.

Po włączeniu wentylatora da się wyczuć ruch powietrza na pozostałych trzech otworach montażowych wideł. Oznacza to iż mały wentylator jest w stanie przepychać powietrze przez tubę wokół lustra głównego ograniczając strefy laminarne.

Zestaw po złożeniu
Otwór na spodniej stronie układu wentylacyjnego
RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 11 November 2012

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact