Proste i nieinwazyjne chłodzenie kamery ASI120M

Swego czasu pisałem o wykorzystaniu modułów Peltiera na USB do chłodzenia kamerek planetarnych czy guiderów. Kilka dni temu wykorzystałem jeden z takich modułów do chłodzenia kamery ASI120MM. Bez żadnych nieodwracalnych przeróbek udało mi się uzyskać wyraźny spadek temperatury pracy sensora kamery.

Moduł składał się z ogniwa Peltiera zamocowanego w aluminiowej ramie - z jednej strony radiator, a z drugiej aluminiowa płytka (zimna strona). Na radiatorze zamocowany był wentylator a całość kabli kończyła się złączem USB. Wymontowałem to z jednej z chłodziarek USB dostępnych na np. Allegro. Jako że port USB dostarcza co najwyżej 2,5W energii elektrycznej to nie należy oczekiwać dużego spadku temperatury.

Kamera ASI120MM ma aluminiową obudowę, która dość dobrze odprowadza ciepło z wnętrza kamery w porównaniu do konstrukcji plastikowych. Niestety nie ma zimnego palca doprowadzonego do tyłu matrycy (co znacząco poprawiłoby wydajność chłodzenia). Zaletą kamery jest brak złączy na tylnej obudowie. Można wykorzystać ją do przymocowania układu z ogniwem Peltiera.

Moduł chłodzący zamocowany do kamery
Moduł chłodzący zamocowany do kamery

Na tylnej obudowie kamery rozprowadziłem trochę ceramicznej pasty termoprzewodzącej i przyłożyłem kamerę obracając ją nieco wokół osi by pasta rozprowadziła się równomiernie cienką warstwą. By unieruchomić kamerę użyłem kleju plastikowego - rozgrzanym klejem złapałem kamerę w czterech miejscach. Trzyma się solidnie bo układ chłodzący jest dość lekki. Gdyby zaszła potrzeba klej łatwo można odłamać a pastę zetrzeć uzyskując spowrotem kamerę w oryginalnym nienaruszonym stanie.

Pierwsze testy wskazują że pozwala osiągnąć spadek temperatury rzędu 10-15C. W dość chłodną noc obudowa była bardzo zimna, ale nadal powyżej zera. Według FireCapture temperatura z sensora kamery wynosiła około 14C. Nie mam porównania szumu bez/z chłodzeniem, ale na fotografiach Urana wykonywanych od 50 do 200 ms z prawie maksymalnym gainem za wiele go nie było. Wcześniejsze fotografowanie Jowisza w paśmie metanu przy podobnych ustawieniach dawało nieco pionowych linii widocznych później nawet na niektórych stackach.

Spadek temperatury po włączeniu chłodzenia w domu

Spadek temperatury po włączeniu chłodzenia w domu

RkBlog

Sprzęt astronomiczny, 23 September 2014

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact